Translate

5. 11. 2015.

Neprimetna šminka i prirodan izgled je trend



Čini se da ova sezona pažnju poklanja prirodnosti ili njenoj imitaciji. To se odnosi i na frizure, a i na šminku stilista, koja prati kreacije poznatih imena na modnim pistama  Njujorka i Pariza.

Šminka, gotovo neprimetna. Što znači da je osnova zdrava boja tena i :

www.topinspired.com

  • nema teških podloga, ajlajnera, maskare, rumenila
  • najbitnije je dobra podloga, hidratantna, ako vam je lice suvo ili druga odgovarajuća za masnu kožu. Ne kupujte samo zato što isti ima prijateljica ili zbog reklame, već povedite računa o boji svog tena i tipu kože. 

Moć zelenog čaja



Napitak mistične Azije. Zeleni ili crni čaj? Oba potiču od iste biljke. Razlika je u procesu proizvodnje,u fermentaciji.

800px-Unryuin_Kyoto05bs4592

Zeleni čaj je poznat po tome da je kao prirodan antioksidant odličan pomoćnik u očuvanju našeg zdravlja. Kad je u pitanju nivo antioksidanata u zelenom čaju, on varira od brenda do brenda.
Limunov sok pojačava nivoe catechin-a i do pet puta. Zato ga obavezno dodajte u čaj.

EGCG (epigallocatechin-3-gallate)je moćan antioksidant

Ako se nadate da uvek imate odgovarajući nivo EGCG u šolji čaja, odmah da znate, niste u pravu. Analize više od 20 proizvoda zelenog čaja od strane ConsumerLab.com pokazuju da nivoi EGCG u flaširanom zelenom čaju se kreću od 4mg do 47mg,(uz dodate šećere ili veštačke zasladjivače) dok kuvani ima od 25mg do 86mg.

3. 11. 2015.

Za ljubitetlje Kikiriki putera, odlična vest, istraživanja pokazuju da ne podstiče dijabetes tipa 2



Volite ga ili ne? Sredine nema. Oni koji obožavaju kikiriki puter, kunu se u njega. Postoji i sajt zaljubljenika u kikiriki puter . Da je zdrav, jeste. Da je kaloričan, jeste. Može li biti slan i sladak? Mooože.

Toy figures of lumbermen with a peanut
Toy figures of lumbermen with a peanut

Izvor: Peanutbutterlovers.com

Na ovom sajtu, ljubitelji kikirikija, bavili su se i pitanjem: Kikiriki puter i dijabetes. Zaključak: isključuju jedno drugo. Što je dobra vest za uživaoce ovog putera.

Po U.S. Centers for Disease Kontrols and Prevention, u poslednjih 30 god. broj obolelih od dijabetesa tipa 2 se utrostručio. Vodjenje računa o ishrani i sprečavanje gojaznosti, kao i fizička aktivnost su ključni u prevenciji. Istraživanja od Harvard School of Public Health pokazuju da ishrana niskog glikemijskog indeksa u namirnicama kao kikiriki puter, brokoli, pasulj, jogurt i cerealije, prepunih dijetnih vlakana, značajno redukuje rizik od dijabetesa tipa 2. Studija publikovana 27.nov.2002 u Journal of American Medical Association, govori o tome da žene koje nedeljno pojedu 5 kašika kikiriki putera, smanjuju rizik od dobijanja dijabetesa tipa 2 za 20%.

1. 11. 2015.

Upotreba suplemenata odvede 20 000 ljudi godišnje u hitnu pomoć, govore istraživanja



Senzacionalistički naslov New York Times-a.

Doktori Ortomolekularne medicine reagovali su na članak New York Timesa, a u vezi sa temom o tome da kad su u pitanju korisnici suplemenata, po istraživanju New England Journal of Medicine (NEJM), godišnje njih 20 000 završi u hitnoj pomoći.
Smatraju da je osnovno, a to je baza ispitanika bila nedovoljna za donošenje takvog naučnog zaključka, kao i mogućnost subjektivnih zaključaka kod opservacije. A zatim i sam njihov sud na kraju članka u NEJM-u pokazuje da sve to nema veze sa samim mineralima i vitaminima.

Ističu potrebu da se pročita sam članak u NEJM-u, Dietary supplements



Kad sam pročitala članak u NEJM-u, videla sam da je u pitanju period od 2004-2013. i da su to pacijenti hitne službe u 63 bolnice.
Kad su u pitanju deca, 25,5% intervencija se odnosilo na proizvode za gubljenje telesne težine, a više od 10% na energetske proizvode.Kod mladje dece, uglavnom se radilo o prekomernom unosu gvoždja i nepoštovanju uputstava za upotrebu.

30. 10. 2015.

Trend u bojama za kosu i frizurama za jesen-zimu 2015.-2016.



Aktuelne nedelje mode širom modnih prestonica, kad su u pitanju boje za kosu i frizure, potvrdjuju nam da i nema velike razlike u odnosu na prošlu sezonu. Ukratko, sve je nosivo. Ipak, od boja za kosu,posebno se ističu boje crveno-zlatne i cimeta.
Oprez sa ovom bojom, jer ma koliko da vam se dopada na drugima, posebno obratite pažnju na boju svog tena. Ova boja odlično pristaje svetlom tenu, bez pega i fleka, jer ih zbog crvenog odsjaja još više ističe. Takodje, je vrlo naporna ukoliko ste sedi, zbog izrastka koji će biti vidan već posle dve nedelje. Ukoliko imate tamniji ten, a volite crvenu boju, opredelite se za tamnije nijanse ili kesten crvene.
Frizure su raznovrsne, te tako, sigurno možete naći šta odgovara vašem obliku lica. Nosi se i ravna, zalizana kosa, kovrdjava, pa sve do lažnog boba za one koje ne žele da se šišaju, a vole klasične frizure.  Eksperimentišite.
Ono što je bitno jeste da je kosa zdrava, pa zato koristite pakovanja i nisu vam potrebna ona skupa. Dovoljno je i da pre pranja kose, umasirate maslinovo ulje,(u apotekama imate male boce ovog ulja sa pristupačnom cenom) posebno obratite pažnju na krajeve, pokrijte kosu folijom(kesom), umotajte peškirom i ostavite bar pola sata. Što duže to bolje. Mojoj kosi izuzetno prija i  Brahmi amla ulje, ima ga u prodavnicama zdrave hrane. Kosa  posle tog pakovanja, prosto oživi i dobije sjaj.
Više o bojama za kosu u tekstu: Kosa, boje za kosu i nega

O frizurama u tekstu koji sledi.

Izvor:
www.fashionisers.com

Na modnim pistama ove jeseni, kad su u pitanju boje za kosu, dominiraju nijanse svetle crveno-narandžaste, čokoladne, ali i klasična boja švedsko plava.

Nezaobilazna je i tamna kesten boja sa tragovima posvetljenosti za zimske kolekcije, kao i plavetno crna koja izgleda fantastično na razbarušenim frizurama. Aktuelne su i boje cimeta i pepeljasto bela, kao posledica serije "Game od thrones". Ništa manje aktuelne su i platinasto plava i tople bakarne nijanse.



(slike:/www.fashionisers.com/)


Klasična francuska pundja sa modernim obrtom
Svi je vole. Sada je opuštenija, više spuštena, kao posle naleta vetra, koriste se ukrasne šnale i pojedini pramenovi mogu biti ispušteni iz same pundje da vise ka vratu.


Gluten free ili ishrana puna energetskih namirnica?



Pomama za proizvodima na kojima piše oslobodjeno glutena. Modna pošast. Trend. Kako god. Počelo od strane sportista, nutricionista, trenera...ili? 
Videla žaba da konja potkivaju, pa i ona digla nogu. Online saveti.

Gluten je u stvari osnovni protein zrna pšenice, ječma, ovsa, raži.



Malo, malo, pa se čuje ne podnosim gluten. Nadut mi je stomak, otežano mi je varenje, a i neki umor me savladao, nedostaje mi energije. 
Ovo ne znači da imate celiakiju. To je autoimuna bolest tankog creva. Kao posledica javlja se promenjena sluznica tankog creva i time se otežava i onemogućava slanje hranljivih materija iz hrane u krvotok. Može nastati u detinjstvu, kao i tokom života.

Čini se sve više mladih, zbog gojaznosti, odbija da jede pšenično, ovseno, ražano, ječmeno pecivo i testenine. A, ovo su složeni ugljeni hidrati (ima ih i u bananama, braon pirinču, sočivu, pasulju, grašku, krompiru), koji su primarni izvor energije, kako za mišiće, tako i za mozak i nervni sistem.

28. 10. 2015.

Kancerogeno meso? Prava pitanja vode u smeru zdravog života



"Ono smo što jedemo"

Hipokrat (460 p.n.e. - 380 p.n.e.), otac moderne medicine i filozof, bio je temeljan, oprezan, objektivan, sistematičan. Ove osobine, čini se, danas, gube na ceni. Cilj je senzacionalizam i prodaja.

Ništa, ama,  baš ništa, drugo.

Svaki zalogaj opredeljuje naš put u zdravlje ili bolest.



(commons.wikimedia.org.)

Jedenje preradjenog mesa(meso koje se transformisalo kroz solenje, sušenje, fermentaciju, dimljenje(šunka, slanina i preradjevine kojima su dodati poboljšivači ukusa i konzervansi: kobasice, parizeri, viršle, i to većinom je u pitanju svinjetina i govedina, ali se to odnosi i na živinske iznutrice, kao i krv), kao i crvenog mesa(govedina, junetina, svinjetina, ovčetina, konjsko meso, kozije meso) stavljeno je u istu kategoriju kao i pušenje, kad su u pitanju izazivači raka.

Medjunarodna agencija za istraživanje kancera (IARC), pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) je iznela najnovije mišljenje o kancerogenosti crvenog mesa i preradjevina, do sada stavljeni u grupu 2 kancerogena.

U pitanju je radna grupa od  22 eksperta koji su pregledali dugogodišnju naučnu literaturu(20 godina), vezano za 800 istraživanja u raznim zemljama i načinima ishrane. Istraživanja su vezana za rak debelog creva, ali i pankreasa i prostate. Do sada ovi proizvodi su bili u grupi 2 kancerogenih uzročnika.

25. 10. 2015.

Kloniranje psa ljubimca je potreba ili trend?



Teško je oprostiti se od svog prijatelja psa. Savremena tehnologija nudi rešenje. Potrebno vam je samo 100 000$.
Dole pomenuta laboratorija klonira pse, vlasnika iz Engleske, Japana, USA, Brazila.
Tako, dok mi gledamo filmove u kojima se kloniraju životinje, u svetu se to radi još od 2005. Prednjači u tome Južna Koreja. Potrebno je samo biopsijom uzeti uzorak  veličine 8 mm. sa stomaka živog psa i poslati u laboratoriju. Trenutno, je aktuelna priča jednog Japanca, koji svakog vikenda putuje u J. Koreju u Sooam laboratoriju, da bi se dva dana igrao sa psom, malenim crnim Momotanom(mops),jer ne bi mogao da podnese da ga pas ne prihvati. Sada ima tri meseca, a čeka se odgovarajući uzrast da može da prodje japansku carinu.



Priča je svakako odlična reklama za ovu laboratoriju koja se smatra  najuspešnijom u svetu na ovom polju. Do sad je klonirala više od 600 pasa. Za uspeh u kloniranju nebitna je veličina, rasa.


U sobi za negu, nalaze se surogat majke, da bi maleni mogli da sisaju. Tu je takodje, nebitno da li je u pitanju ista pasmina.

24. 10. 2015.

Vakcinaciju dece treba da prati davanje vit.C, tvrde doktori ortomolekularne medicine




Ortomolekularna medicina opisuje praksu, prevenciju i tretmane u lečenju bolesti, obezbedjujući telu optimalne količine supstanci, koje su inače prirodne za telo. Cilj je povratiti optimalno stanje tela,ispravljajući nedostatke i disbalanse zasnovane na individualnoj biohemiji, koristeći prirodne supstance u telu kao što su vitamini, minerali, amino-kiseline, mikroelementi i masne kiseline. 

Sama vakcinacija dece (ako se izuzmu zagovornici protiv nje) je često vezana za razne nus pojave, pre svega za temperaturu. Roditelji, pogotovo male dece su zabrinuti po tom pitanju.
U tim trenucima, dan pre, kao o posle savetuje se davanje deci dodatnih doza vit. C.



Zašto?
Vit. C deluje i kao antipiretik, tj. snižava temperaturu, ima i antivirusno i antitoksično dejstvo.

Zagovornici ortomolekularne medicine (više o tome na Ortomolekularna medicina)veruju u neophodnost uključivanja vit.C u protokol pri vakcinaciji.
MD Thomas E. Levy kaže:"Verujem da svaki doktor treba roditeljima da kaže da prilikom vakcinacije daju deci vit.C. U pitanju je sposobnost vit.C na antitoksičnom polju (na pr. da neutrališe toksičnost žive u svim hemijskim formama). Postoji i drugi razlog zbog čega bi vit.C trebao da bude deo protokola pri vakcinaciji, a to je da je dokumentovano da pojačava reakciju antitela imunog sistema. Kako je cilj vakcinacije da se stimuliše  maksimalan odgovor antitela na antigene vakcine, uz minimalna toksična oštećenja najosetljivijih primaoca vakcine, ispada da nema valjanog medicinskog razloga da se vit.C ne uključi u protokol vakcinacije."

22. 10. 2015.

Šta je dobro, kad štitna žlezda uopšte ne radi?




Stres, nepravilna ishrana, možda, virus, nešto genetike i eto posledica.
Neko od vas je postavio i ovo pitanje pretraživaču.
Šta, kad štitna ne radi?
Pravo pitanje je: kako ste došli do tog zaključka?

  • Da li sabiranjem informacija on-line? 
  • Na osnovu nekih vaših simptoma?
  • Na osnovu nalaza? 
Pitanja se množe.


To je zato što je štitna,  mala žlezda u obliku leptira na prednjoj strani vrata, ali odgovorna za stanje zdravlja celog našeg organizma.

20. 10. 2015.

Učenici iz Srbije osvojili 18 medalja



www.blic.rs
U članku od 19.09.2015. s ponosom su predstavljeni mladi ljudi, učenici iz Srbije koji su ovog leta osvojili 18 medalja na pet naučnih svetskih olimpijada u oblasti matematike, informatike, fizike, astronomije i hemije.
Direktor matematičke gimnazije u Beogradu je izjavio da smo dokazali da smo na samom vrhu, kada je nauka u pitanju.
Ovi mladi, divni ljudi će pamtiti ta takmičenja čitavog života.
Olimpijade su održane u Kazahstanu, Azerbejdžanu, Indiji i Tajlandu. Otputovali su zahvaljujući pomoći NIS-a, a u okviru projekta "Energija znanja".
Treba li da ih primi neko od zvaničnika? Mogu li da ih gledaju u oči, oni koji su kupovali diplome i svojim rukama laži da stisnu mlade ruke radoznale budućnosti?

Džinovska gljiva Armillaria je najstariji i najveći živi organizam




Mislite da je najveći živi organizam plavi kit, koji može da bude težak preko 200 tona i dužine preko 33 metra. Daleko od istine.
Armillaria ostoyae(pixabay.com)

Možda ste čuli za "medene" gljive (žuto-medena boja klobuka)?
Ono što verovatno ne znate, je da je to vrlo invazivna vrsta.

18. 10. 2015.

Antioksidanti mogu voditi ka širenju tumora, kažu najnovija istraživanja



Tradicionalna shvatanja izgleda postoje da bi kad tad bila napuštena. Obrt. Ukoliko se zaista složi naučna zajednica, decenijama smo bili u zabludi. Slobodni radikali iz zagadjene sredine, obradjene hrane, kozmetike,  smatraju se krivcima koji menjaju DNA ćelije, kako bi ona postala kancerogena. Čarobni antioksidanti su borci protiv ovakvih mutacija ćelija. Sada, na ovu temu, došlo se do novih saznanja.




Izgleda da povećani unos antioksidanata kroz suplemente i hranu u stvari ne da je odbrana od tumora, već mu pomažu u rastu.

Cold Spring Harbor Laboratory

CSHL ove godine proslavlja 125 godina postojanja i rada u oblasti biomedicine kroz istraživanja i edukaciju.

Istraživanja eminentnih naučnika ove laboratorije, ukazuju da se u stvari povećava stopa tumora, na pr. jedno istraživanje vezano za pušače, ukazalo je da dodatni suplementi beta karotena ne smanjuju već podižu stopu tumora pluća.


17. 10. 2015.

Bliži li nam se bliski susret sa vanzemaljcima?



Od najvećeg svemirskog oblaka prašine do solarne energetske vanzemaljske stanice, kreću se spekulacije povodom otkrića čudnih promena u obrascu svetlosti, duboko u svemiru.


Ovo otkriće vezano je za zvezdu KIC 8462852, posmatrane od strane teleskopa Kepler. Nalazi se na obodu mlečnog puta izmedju sazveždja Labud i Lira. Prvi put je primećena 2009. kao zvezda oko koje bi se mogle kretati planete nalik Zemlji. Primećeno je da emituje čudne svetlosne obrasce. Dobijeni svetlosni podaci nisu ukazivali na planetu.

16. 10. 2015.

Repriza povećanog aflatoksina u mleku



Stare epizode na temu aflatoksina i mleka su ponovo aktuelne. Ponovo stručnjaci upozoravaju proizvodjače na pravila skladištenja kukuruza. Postoji opasnost da se reprizira 2013. god. na koju su takodje stručnjaci upozoravali krajem 2012.god. Stiže li taj vapaj do proizvodjača kukuruza ili samo do nas, potrošača, nemoćnih, gotovo kao kolateralna šteta.

Ministarka poljoprivrede nam je lepo objasnila da je nova gornja granica 0,25mg/kg, a nju imaju i Amerika, Rusija, Kina. To što mi hoćemo u EU, gde je gornja granica 0,05 mg/kg. , nema veze. Cilj je zaštita malih i srednjih proizvodjača mleka. Razumljivo. Nisu ni oni krivi. Ali, zar su potrošači, kao i obično, poslednja rupa na svirali? 
Zašto sada, kada stručnjaci upozoravaju, država ne iskoristi svoje mehanizme, da nas 2016. god. ne dočeka kao 2013. god. ?

S druge strane, odgovaramo samima sebi za zdravlje. Naša jetra zavisi od  toga kakva nam je ishrana. Posledica konstantnog trovanja aflatoksinom su i bolesti bubrega, ciroza jetre.

Kako se zaštititi?

12. 9. 2015.

Med - ukus godine za 2015.





Za one koji žele da izvoze u EU, prvi korak je ispitivanje tržišta. Time se bavi CBI.

CBI je finansijski nezavisna vladina agencija koja se bavi savetovanjem uvoznika, izvoznika, kombinujući tržišne informacije, tehničku pomoć, bazirano na tržišnim aspektima i zakonskoj regulativi

Posebna pažnja se poklanja medu.
Propisi EU štite potrošače po pitanju porekla i kvaliteta meda. Tržište meda se menja u smislu dizanja nivoa i jačeg učešća dobavljača.


Raste interesovanje potrošača za zdravu i prirodnu hranu, pa se to odnosi i na med. Tradicionalno zbog bogatstva vitamina i minerala, cenjen je i zbog lekovitih svojstava. Smatra se zdravijim izborom u odnosu na šećer i veštačke zasladjivače.
Zbog raznih propusta i afera po pitanju sigurnosti ispravnosti namirnica,pa i meda u trgovinama, potrošači su pojačali interesovanje za hranu bez veštačkih, hemijskih sastojaka.
U cilju zaštite pčelarstva predložena je i zabrana upotrebe nekih pesticida za koje se smatra da su odgovorni za uništavanje kolonija pčela i to clothianidin, imidacloprid i thiametoxam.

10. 9. 2015.

Kosa - moje eksperimentisanje



Samson je izgubio moć, kad mu je na prevaru odsečena kosa.


Od davnina je važna, opevana u mnogim stihovima, opisivana u romanima. Nekako je glavna junakinja uvek imala divnu, sjajnu, dugu kosu. Vile, princeze, sve imaju prelepe duge kose.
Osećaj slobode vezuje se za vijorenje kose na vetru.
Možda zbog toga, nama, ženama se zaista čini da je kosa izuzetno važna, ona uokviruje naš lični profil i može da odiše erotikom.
Do lepe kose nije teško doći, ako se bar malčice potrudimo. Ukoliko želimo dugu kosu, nećemo je skraćivati na dva meseca, ali ćemo na krajeve utrljavati po par kapi ulja.
Inače smo sada bombardovani tekstovima i emisijama u kojima se govori o tome da skupi proizvodi i nisu najbolji. U stvari osnovni sastojci su isti, a kod većine proizvoda što su skuplji, to imaju u sebi više hemijskih dodataka. Iako se uvek, pa proizvodjači prate trendove, nadje i po neka biljčica, više da nam, čini se zamažu oči, nego zbog pravog efekta.
Istražujući i isprobavajući na sopstvenoj kosi, praveći dramatične prelaze od crne boje do crvene i plave, uverila sam se da zaista skupo i ne znači da je bolje. Svaka kosa je drugačija i različito prihvata i nijanse, kao i brendove raznih proizvodjača.

Kanabis - da, možda, ne






leafscience.com
U tekstu  objašnjava da kanabis spada u grupu biljaka koje je unazad  hiljadama godina poznata čoveku. Opšte je prihvaćeno da postoje dve vrste: kanabis indika i sativa. Ostalo su hibridi. Njihove razlike su predmet debata onih koji se bave naučnim istraživanjima.
Osnovno razlikovanje je u morfologiji, tj. izgledu:

  • biljka sativa je visoka, slabo razgranata, dugih, uskih listova. Gaji se na otvorenom i može izrasti i do 20 metara.
  • biljka indika je niska, bogate krošnje, širokih listova. Bolje uspeva u zatvorenom prostoru.
Veruje se da imaju različite efekte na korisnike.

  • sativa diže, energetska je , deluje na mozak, halucinogena, bolja za dnevnu upotrebu.
  • indika je umirujuća, opuštajuća, stvara stanje vezanosti za krevet i bolja je za noćnu upotrebu.
Medicinskom marihuanom smatra se ona koja se koristi za tretiranje medicinskih problema. Legalno se prodaje i uglavnom je to ona ista marihuana, istog sastava, koju koriste radi drogiranja. Ipak, neka medicinska marihuana se posebno gaji uz isključene sastojke koji izazivaju euforiju. Biljka ima na stotine tkzv. kanabinoida. Dva glavna su THC (izaziva osećaj zadovoljstva, ali ima i medicinske efekte) i CBD (ne dovodi u stanje "naduvanosti", i može pomoći kod nekih bolesti). 
Kod pušača, ispoljava efekte odmah, ide preko pluća do krvotoka i moždanih ćelija koje ispuštaju dopamin(osećaj naduvanosti)a ako se uzima oralno, za nekih sat vremena.
Kod obolelih sa kancerom i HIV-om ublažava bol, vrtoglavicu i gubljenje apetita. Olakšava simptome kod multiple skleroze(spazme,često mokrenje, bol).
Propratni efekti medicinske marihuane, koji mogu trajati 1-3 sata su: 
  • promena raspoloženja na bolje, osećaj sreće, relaksiranosti, pospanosti. 
  • utiče na kratkotrajno pamćenje i mogućnost donošenja odluka
  • kod velikih doza može izazvati halucinacije, osećaj zablude i paranoju
  • pušenje može izazvati probleme sa disanjem, kao bronhitis ili gore
  • stalni pušači medicinske marihuane mogu imati respiratorne probleme, kašalj, plućne infekcije
  • studije ukazuju i na povezanost sa mentalnim bolestima, depresijom, strahovima, samoubilačkim mislima
  • ako se uzima u toku trudnoće, povećava rizik po zdravlje kod beba
  • izaziva zavisnost
FDA je odobrila dva leka koja imaju sastojke marihuane. 
  1. Dronabinol. Sadrži THC, koristi kod vrtoglavice prilikom hemoterapije i ekstremnog gubljenja težine kod AIDS-a
  2. Nabilone. Sadrži sastojak sličan THC-u, napravljen laboratorijski
Studije ukazuju da pomaže kod napada dece koja imaju teške oblike epilepsije. Vrsta med. marihuane pod imenom "Charlottes Web", pomaže deci bez izazivanja osećaja "naduvenosti", jer ima malo THC-a
Upotreba medicinske marihuane:
  • pušenjem, smotane cigarete ili lula
  • spremanjem napitka, putem hrane ili pilula
  • putem inhalatora

1996. Kalifornija je prva legalizovala medicinsku marihuanu. Sada je legalizovana u više od pola država Amerike. Kupuje se u registrovanim prodavnicama za prodaju marihuane, dok neki mogu legalno da gaje svoju medicinsku marihuanu. Država na ovaj način zaradjuje oporezivanjem.
180 miliona ljudi u svetu puši marihuanu, kanabis ili ti travu, hašiš. Obično su prvi put probali kao tinejdžeri. Stalno se pojavljuju novi brendovi u prodavnicama. Konzumente sada zanima miris i druge karakteristike, pa postoji i zanimanje probača novih kao somalijeri kod vina.

Šta se dešava u zemlji Srbiji po ovom pitanju?
Pacijenti koriste ulje kanabisa na crno, a ako ih uhvate to ulazi u domen krivničnog dela.
Krajem prošle godine u štampi su se pojavili tekstovi  o legalizaciji kanabisa. Za i protiv, na sve strane, pa kako se ko snadje po pitanju informacija.
Legalizacija u medicinske svrhe.
Zvanična medicina, stoji iza toga da studije pokazuju da upotreba marihuane u medicinske svrhe daje rezultate.
Humanitarna organizacija "LeKalizuj", pokrenula je inicijativu za izmenu zakona o upotrebi kanabisa u medicinske svrhe.
Dr. Jelena Drulović, neurolog, govori o tome da ova biljka pomaže pacijentima sa multipla sklerozom, tako što opušta mišiće. U EU se u tu svrhu koristi odgovarajući sprej.
Nije čudotvorna, ali u mnogim slučajevima, pogotovo kod najtežih bolesti, olakšava život obolelima. Ovde se u stvari radi o derivatima kanabisa. Mnogi oboleli se za sada snabdevaju uljem na crnom tržištu.
Legalizacijom i država bi imala koristi puneći svoju kasu oporeziva


www.blic.rs

2. 9. 2015.

Mleko i mi




Priča o mleku (kravljem), traje i traje...Nikako da se pojavi jedan autoritet koji će dati konačan odgovor. Definitivno, istraživanja pokazuju da se humano majčino mleko razllikuje, kako od veštačkog mleka, tako i od kravljeg. Razlikuje se i samo majčino mleko, beba od dva  i četiri meseca.

livescience.com

U članku, govori o tome da su genetskom manipulacijom, prvi  još pre 4 godine, kineski istraživači došli do toga da krave daju mleko kao humano majčino, sa proteinom lysozyme.
Humano mleko ima 1,600 puta više lysozyme od kravljeg i kozjeg. Ovaj protein stvara dobre bakterije u crevima i štiti bebe od dijareje.


Slika:pixabay.com

The University of California Davis group je ubacila gen za protein u genetski materijal koza i one su proizvele mleko sa 68% lysizyma u odnosu na humano mleko. Ovakvo transgenetsko humano-kozije mleko je davano prasićima, ali nedostaju odgovarajuća istraživanja na ljudima.
U budućnosti, smatraju istraživači da bi ono bilo dobro za sve koji imaju problema sa dijarejom. S obzirom da je javnost podeljena po pitanju GM-oa, biće usporena ispitivanja na ljudima.

webmd.com
U tekstu "Za i protiv mleka i ishrana" govore o tome da postoje dve piramide ishrane. Jedna zvanična, od strane U.S.Department of Agriculture i alternativna od strane the Harvard School of Public Health. Jedna od razlika tiče se i mleka. Po vodiču ishrane iz 2010, USDA, preporučuje dve do tri šolje mleka dnevno. Po Harvardskoj školi, mleko nije esencijalno za zdravu ishranu i nosi svoje rizike.
Preporuka USDA je zasnovana na tome da se mleko smatra osnovnim izvorom kalcijuma, kalijuma i vit.D. Značajno za zdravlje kostiju.

Previše soli, premalo kalijuma je osnov za visok pritisak. Harvardska škola smatra da je bolje upozoravati stanovništvo na smanjivanje unosa količine soli i povećanje unosa voća i povrća. Nedovoljno je dokaza da unos mleka utiče na smanjivanje fraktura kostiju. Primer su Azijske zemlje koje unose znatno manje mleka, a nemaju visok prosenat fraktura. Mleko ima i dosta kalorija. Mleko od 2% ima 138 cal po šolji, o čemu treba da vode računa oni koji su na dijeti. Rizici od preteranog unosa mleka(više od 3 šolje) vezani su za povećenje rizika od dobijanja tumora prostate i tumora jajnika.

Praktično, to znači, a slažu se obe strane da treba ograničiti unos mleka na 1-2 šolje dnevno. Walter Wilet, profesor i šef  odseka za nutricionizam Harvardske škole smatra da se ne treba odreći mleka, ali ljudi treba da znaju da ne moraju da piju mleko da bi bili zdravi. Posebno se to odnosi na one koji imaju netoleranciju spram laktoze i treba da se okrenu pre svega zelenom povrću i voću.

Razlikuju se stavovi lekara, nutricionista, makrobiotičara po pitanju mleka. Dok ga jedni smatraju neophodnim zbog kalcijuma i belančevina, drugi kroz poredjenje sa carstvom životinja, smatraju da je mleko samo za odojčad. Pogledati post: Kravlje mleko-za i protiv

Svakako da je najbolje organsko mleko. U stvari, kad bi moglo, kao u neka prethodna vremena da gotovo svaka kuća ima svoju kravu ili kozu. Nekada se to smatralo obaveznim kad je u domaćinstvu bilo male dece. Danas je to retkost u selima.

Slika pixabay.com

Treba osluškivati sopstveni organizam i držati se onoga da u ničemu ne treba preterivati. Čokoladno mleko, ali najbolje napravljeno kod kuće, od mleka sa manjim procentom masti i topljene crne čokolada sa minimumom 70% kakaoa je dobitna kombinacija. Greje dušu i telo. Popravlja raspoloženje.

Dok se argumenti gomilaju, evo šta stručni kažu, kako nam mleko pomaže:

  •  Potiskuje apetit

Verovali ili ne, mleko suzbija apetit. Nezavisne studije  AJCN, pokazale su da učesnici u istraživanju koji su ujutru pili mleko, konzumirali su manje kalorija u vreme ručka, jer su se osećali sitije i zadovoljnije. Sjajna zdrava kombinacija je mleko sa kakaom.

  • Čuva mišiće

Sa starenjem se smanjuje mišićna masa. Mišićima se čuva tonus putem proteina-wheya ( koncentrovana surutka mleka) i kazeina kao sastojka mleka. Osim toga, smatra se da je mleko jedan od glavnih izvora vit. D, čiji nedostatak vodi opuštanju i slabljenju mišića. Ukoliko vam mleko ne prija, tu je jogurt ili sirevi. Takodje prodaje se i surutka, gotova ili u prahu.

  • Glatka i sjajna kosa

Održavajte vašu kosu uz pomoć mleka. Nutrijenti mleka čuvaju kožu glave i kosu. Proteini i lipidi jačaju kosu, dok kalcijum utiče na rast kose i sprečava opadanje. Mleko sadrži i vit. A, B6, biotin, potasium, koje kosa takodje voli jer je čine jačom i sjajnijom. Možete napraviti masku od dve kašike meda i 1/2čaše mleka, naneti na kosu, utrljati u teme i ostaviti 15 minuta, zatim šamponirati i isprati. Čini kosu mekom i sjajnom.

  • Lek za mamurluk

Popili ste više prethodno veče i sad ispaštate. Sledeći put, popijte mleko unapred. Ono će obložiti  i zaštititi želudac od alkohola. Takodje, popijte mleko posle burne noći, jer će neutralisati alkoholnu kiselinu.

  • Negovano lice

Ako ste pristalica prirodne kozmetike, u kućnoj radinosti možete napraviti:
-mleko za čišćenje lica, tako što ćete mleku dodati par kapi limunovog soka, za masnu kožu
-mleko za čišćenje lica za suvu kožu, tako što ćete u šoljicu sa mlakim mlekom rastopiti kašiku meda. Ovim očistite lice, ostaviti na licu 15-tak minuta i isprati lice čajem od kamilice ili vodom i namazati kremu. Hrani kožu i zateže. Može da stoji u frižideru par dana u pokrivenoj šoljici.

Slika: pixabay.com


  • Šolja mleka pre spavanja

Opustiće vas i uvesti u svet snova.

Jele vas buvke celu noć!



31. 8. 2015.

Celiakija




Zvuči robusno i zahteva konstantan gard.

Slika:www.graphicstook.com/free+images
Doručak je najvažniji obrok, a može i bez klasičnog peciva. Hleb može biti od heljdinog brašna, krompirovog, pirinčanog, kukuruznog. Postoje i tkzv. rise cakes sa raznim dodacima, na pr. susam, u prodavnicama.

Šta je celiakija?
Autoimuna bolest tankog creva koja nastaje zbog reakcije na gluten. Sve je veći broj obolelih. Gluten je osnovni protein zrna pšenice, ječma, ovsa, raži, zoba. Posledica je promenjena sluznica tankog creva, koja kao takva ne omogućava da hranljivi sastojci iz creva predju u krvotok.
Može nastati u detinjstvu,  pa i u starijem dobu.
Simptomi su:

  •  proliv, 
  • masna, obilna stolica, 
  • otežano varenje, 
  • nadutost, 
  • povraćanje,
  • mršavljenje, 
  • umor, depresija.

Netipični simptomi:

  • neodredjeni bolovi u stomaku
  • opšti osećaj slabosti
  • zaostalost u rastu
  • deformacije zuba
  • osteoporoza
  • neurološke smetnje 
  • ginekološke smetnje
  • anemija
  • kod nekih nema ni ovakvih simptoma
Nelečena može dovesti do raznih bolesti, pa i do maligniteta tankog creva.
Jedini poznat način lečenja je stroga bezglutenska dijeta tokom čitavog života.To znači isključiti pšenicu, ječam, ovar, raž, zob i njihove proizvode.

Obilje je drugih prirodnih namirnica koje treba koristiti  u ishrani:

  • razne vrste pirinča
  • mleko i mlečni proizvodi
  • kukuruz
  • krompir
  • kesten
  • meso
  • riba
  • jaja
  • voće i povrće
  • biljna ulja
                                                           Slika: pixabay.com/free
Na svu sreću, ni pivo nije kao što je bilo, te pivopije mogu biti mirne(svakako da prvo pročitaju sastav odredjenog piva) jer se umesto ječmenog slada koristi kukuruzni ili pirinčani.
Na tržištu postoje gotovi proizvodi, kao keksi, biskviti, testenine od kukuruznog, pirinčanog, heljdinog brašna, na pr. rise cakes sa raznim dodacima, na pr. susam, u prodavnicama.

Inače glutena ima i tamo gde mislite da ga nema i tu u stvari treba biti posebno oprezan. Uvek čitati deklaraciju:

  • instant supe
  • kobasice
  • soja sosevi
  • bombone i drugi slatkiši
  • gustini
  • maltodekstrin

Klasična dijagnostika je biopsija sluzokože tankog creva. Savremena se vezuje za DNK analizu tj. prisutnost gena HLA-DQ2 i HLA-DQ8. To su proteini koji se nalaze u membranama ćelija imunog sastava.

                                                            Slika:pixabay.com/free
Možete se i dalje diviti poljima pšenice, ali ona nikako ne sme da završi u vašem tanjiru.

Ukoliko imate samo simptome nadutosti, otežanog varenja, umor, ne znači da imate celiakiju.

Problem je što danas isključivanje glutena iz ishrane predstavlja trend, neku pomodnost, kome se sve više mladih priklanja, (videla žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu), a da nema prave simptome, a još manje dijagnozu ove bolesti.
Ovo je još samo jedan alarm u nizu, koji govori o tome da je potrebno  uključivanje stručnih lica i edukovanje mladih o zdravoj ishrani.

Konsultujte se sa svojim lekarom.

Povezan tekst:
Gluten free

28. 8. 2015.

Mali-veliki vit.C



Vitamin C neke životinje same stvaraju, a čovek ga unosi, pre svega putem voća i povrća ili putem suplemenata.
Mnogi lekari i nutricionisti savetuju uzimanje ovog vitamina iz hrane, sveže cedjenih sokova. Ako kupujete sok od narandže, gledajte da ima bar još 3-4 nedelje do isteka roka. Po otvaranju, najkasnije treba da ga popijete za nedelju dana.
Gledano istorijski, vit. C se pre svega koristio za lečenje skorbuta  i to u vreme dugih plovidbi, kada su od njega zbog neadekvatne ishrane (bez voća i povrća) obolevali mornari.

                                                             
Danas je uobičajeno da se koristi za prevenciju prehlade, upalu desni, akne, bolesti kože, kod čira na želucu uzrokovanog helikobakter pilori, tuberkoloze, kod infekcija bešike i prostate.
Takodje ga neki koriste kod depresije, Alchajmera, mentalnog, fizičkog stresa, poremećaja pažnje.
Koristi se i za povećanje apsorbcije gvoždja iz hrane.
Postoji i mišljenje da pomaže kod bolesti krvnih sudova, prevenciji šloga, infarkta, visokog krvnog pritiska, holesterola.
Koristi se kod glaukoma, u prevenciji katarakte, karijesa, dijabetesa, astme, gubitka kolagena, artritisa, osteoporoze, kancera, bolova u ledjima, autizma.
Dodatno se daje za poboljšanje fizičke izdržljivosti i usporavanje starenja, smanjivanje sporednih efekata kod upotreba kortizona i kod odvikavanja od zavisnosti.

Natural Medicines Comprehensive baza podataka zasnovana na naučnim dokazima iznosi stope efikasnosti upotrebe vit. C kroz sledeće skale:

  • Efikasan u slučaju nedostatka vit.C daje se oralno ili injekcijama kod skorbuta i problema koji nastaju kao posledica istog.

  • Verovatno efikasan:
-kad se uzima sa gvoždjem, gde povećava nivo apsorbcije gvoždja i kod dece i kod odraslih
-kod genetskog poremećaja novorodjenčadi tyrosinemia, gde su u krvi previsoki nivoi amino kiseline tirozina, poboljšava stanje.



  • Možda efikasan kod:
-degeneracije vida, vezano sa starenjem. Vit. C u kombinaciji sa cinkom, vit.E, beta-karotenima se prepisuje kao prevencija i kao pomoć kod gubljenja vida. Nema dovoljno dokaza da je ova kombinacija zaista uspešna.

-kod albuminurie, tj. porasta proteina u urinu kod dijabetičara. Zajedno sa vit.E redukuje protein.

-kod arteroskleroze. Uzimanje oralno smanjuje rizik od arterijskog zakrečavanja i usporava pogoršavanje postojećeg stanja. Potrebna su dodatna istraživanja da bi se razumelo ovo delovanje.
-kod tumora. Neki istraživači tvrde da uzimanje ovog vitamina kroz ishranu smanjuje rizik od dobijanja tumora. Ovo ne važi i za suplemente.

-kod prehlade. Ima kontroverzi, mada većina dokaza ukazuje na skraćivanje trajanja bolesti. Nije efikasan u prevenciji prehlade.

-kod stanja hroničnog regionalnog bola, kao kod loma ruke, smanjuje rizik od razvoja hroničnog bola

-kod problema sa bubrezima koji se vezuju za  angiografiju i uzimanje kontrasta, uzimanje pre i posle iste, izgleda da smanjuje rizik od nastanka problema sa bubrezima

-kod crvenila pri kozmetičkim tretmanima. Korišćenje kreme sa vit.C smanjuje reakciju kože kod laserskih tretmana ožiljaka i bora

-kod bolesti pluća usled vežbanja. Uzimanje vit.C pre, recimo, maratona, može da spreči razvoj infekcije koje se mogu javiti

-kod oboljenja žučne kese ima naznaka da pomaže ženama u prevenciji

-kod čira želuca uzrokovanog bakterijom helikobakter pilori. Smanjuje štetne efekte tj. razvijanje lezija

-kod abnormalnog raspadanja crvenih krvnih zrnaca. Tretman vit.C  popravlja stanje hemolitičke anemije

-kod visokog krvnog pritiska. Uzimanje u periodu u kom se uzimaju konvencionalni lekovi za snižavanje, izgleda da malo snižava sistolni pritisak(onaj viši broj u očitavanju)

-kod trovanja olovom. Uzimanje vit.C putem hrane snižava nivoe olova u krvi

-produžava delovanje lekova kod bolova u grudima. Uzimanje vit.C oralno pomaže produženom delovanju nitroglicerina.

-kod osteoartritisa. Pojačano uzimanje vit.C kroz svakodnevnu ishranu sprečava gubljenje hrskavice i pogoršanje već postojećih simptoma

-kod fizičke izdržljivosti. Unošenje putem ishrane ovog vitamina može da popravi fizičku izdržljivost i mišićnu snagu kod starijih. Kod tinejdžera uzimanje suplemenata vit.C može da popravi nivo kiseonika prilikom vežbanja.

-kod opekotina od sunca. Izgleda da uzimanje vit.C ali zajedno sa vit.E oralno, omogućava prevenciju u ovom slučaju.

-kod izborane kože. Kreme koje u svom sastavu imaju vit.C u kombinaciji sa acetil tirosinom, cink sulfatom, sodium hijaluronatom, bioflavonoidima, popravljaju stanje kože koja je izborana zbog posledica sunca.

Izvori:
www.nlm.nih.gov/medlineplus
www.medicalnewstoday.com

Slike: Google free images

3. 8. 2015.

Štitna žlezda - menadžer



Hormoni štitne kontrolišu svaku ćeliju, mišić i organ našeg tela.

Ona aktivno rukovodi kako našim telom, tako deluje i na psihu. 
Ugojili ste se, mislite da je možda zbog predmenopauze ili ste baš dobro jeli poslednjih dana...Srce ponekad, "preskoči,,. Povišen vam je holesterol, a i šećer, nešto skakuće na gore.Kosa i koža su vam suvi. Kao ludi kupujete raznorazna mleka, losione i ulja za telo. Slaba vajda. Ujutru u ogledalu vas dočeka lica sa otocima...Uf, sve učestaliji su bolovi u mišićima i kostima... Možda ste nezgodno spavali, našla vas je promaja...
slika sa: www.graphicstock.com
Glava kao da je pozajmljena. Zaboravljate i to baš sve nešto što ne biste smeli. Umor je postao stalan pratilac. Ishrana bogata voćem i povrćem i ne pomaže. Hvatate se za suplemente, a tu je tek trik. U vrzinom ste kolu. Nervozni ste. Bezvoljni. Depresivni. Kao da gubite vezu sa stvarnim svetu. Gotovo kao zombi koji odradjuje ono što mora. Ni druženje sa dragim prijateljima ne pomaže. Kao da vam je neko ukrao serotonin, taj magilčni hormon sreće. 
Vučete se tako danima, mesecima. Proći će. 
Ali, ne, neće.
Svi ovi simptomi mogu biti posledica nepravilnog rada štitne žlezde i nedostatka ili viška njenih hormona.
Direktive štitnoj žlezdi daje hipofiza. Po principu i nad "popom, pop,,.Dakle, desio se neki kvrc vezan za informacije koje dobija ta malena žlezda smeštena u podnožju mozga. Možda telo ne prima dovoljno joda ili ko će ga znati zbog čega, protiv štitne se ustremio vaš sopstveni organizam. Možda ste imali neku virusnu infekciju?
Razlozi su razni. Ono što je bitno je da ako vas muče ovakvi simptomi, uradite jednostavan test iz izvadjene krvi. Možete ga uraditi bilo kad u toku dana, jer za ove analize nije bitno da li ste jeli. Tražite da vam daju rezultate za TSH i T4. Ukoliko se pokaže da nisu u granicama, jedini ispravan pravac je lekar.
slika sa:www.graphicstock.com
Vaš lekar će vas uputiti specijalisti endokrinologu, a on će vam odrediti pravu terapiju. Ona se ukoliko nema i spoljnih promena tipa čvorića,(što zahteva dalje ispitivanje), sastoji u svakodnevnom pijenju tabletice hormona koja treba da disbalans koji postoji u štitnim hormonima dovede u ravnotežu. Dolazak do prave doze je kao mini noćna mora i liči na igru pogadjanja. U tom periodu, obično par meseci, češće se ispituju TSH i T4. Ovo rezultira na kraju očekivanom pravom dozom leka. Ono što je bitno  je da ubrzo osetite boljitak. Popravlja se stanje čitavog organizma, vaša glava je ponovo na vašim ramenima...

Ne igrajte se lekara i sami sebi ne odredjujte dozu. Lek se pije doživotno.

Sve ostalo, tipa: med sa dodacima, razni suplementi mogu samo da vam poprave stanje imuniteta. Da vrate štitnu kakva je bila, od njih nema vajde.Odgovorni za takve dodatke vam neće reći da ne pijete propisanu dozu leka.

Unosite dovoljno voća i povrća i bavite se nekom fizičkom aktivnošću. Svakodnevna šetnja je ok.

Važno je da prva stvar ujutru bude ispijanje lekića. Kafa i sve ostalo treba da sačeka nekih sat, dva.

Budite uporni u čuvanju svog zdravlja. To je upornost koja  vam  na duže staze vraća osmehom.

Članak je informativan. Obratite se svom lekaru.





30. 6. 2015.

Djumbir - hrana i lek




Djumbir spada u začinske biljke. U Evropu je došao iz Azije, u čijoj kuhinji je veoma zastupljen i cenjen.
Aromatičnog je, pikantnog, ljutkastog ukusa.
Bogat je mineralima: gvoždje, bakar, magnezijum, mangan, vitaminima: C, vit.B6, proteinima, u sastavu ima i kurkumu.

Po health.howsttufworks, najnovija istraživanja potvrdjuju da djumbir ima antiinflamatorno dejstvo kad je u pitanju bol i zapaljenje. Posebno se pokazao kod bolova u mišićima.
Odgovarajuća dejstva imaju kako svež, tako i termički obradjen djumbir.

                                          slika: commons.wikimedia.org.

Dr. Krishna C. Srivastava, svetski poznat istraživač na polju terapeutskog delovanja začina na Odens Univerzitetu u Danskoj je u jednom istraživanju, pacijentima sa artritisom davao svakodnevno male doze djumbira, ( 5gr. svežeg ili jedna kašičica sušenog), tri meseca. Posledice su bile fantastične za pacijente. Većina je imala značajno smanjivanje otoka, jutarnje ukočenosti i bola.

Za razliku od nesteroidnih inflamatornih lekova, koji samo blokiraju stvaranje zapaljinskih jedinjenja, djumbir ima i antioksidantno dejstvo, te razlaže postojeća zapaljenja i kiselost u sinovijalnoj tečnosti zgloba.

U Ajurvedskoj medicini Indije, cene ga kao prirodnu hranu protiv bola hiljadama godina unazad.
U zapisima iz 4.v.p.n.e. vidi se da se u Kini koristio kao lek za stomačne bolesti, lečenje reumatizma, protiv mučnine.
Dejstva: antipiretska, sedativna, analgetska, antibakterijska dejstva, antivirusna,antispazmična, cirkulatorno stimulativna, digestivna, blagi je laksativ.

                                          slika: commons.wikimedia.org.

Djumbir možete dodavati sitno iseckan, supama, čorbama, sokovima, limunadi, omiljenoj salati.
Takodje, možete spremiti i čaj.
Potrebno je za dve šolje vode oko 2cm. korena. Koren oguliti, iseći na kolutove i staviti u kipuću vodu. Kuvati desetak minuta. Staviti da odstoji 10 do 15 min. i vaš čarobnjak protiv bola je spreman.
Najjednostavnije je djumbir  narendati i staviti u teglicu sa medom. Uzimati po kašiku pre jela.

Koren djumbira je dobro istražen i potvrdjena su mnogobrojna dejstva na zdravlje čoveka. Poboljšava varenje, otklanja mučninu,(dobar je protiv putničke mučnine) diže imunitet, otklanja bol, smanjuje postojeća zapaljenja i sprečava nastajanje novih, njime se leči prehlada,groznica, glavobolja, respiratorni problemi, bronhitis, dispepsija (smetnje posle jela), popravlja stanje jetre, smanjuje holesterol, sprečava stvaranje ugrušaka, snižava krvni pritisak, poboljšava pamćenje. Moćan je u borbi protiv slobodnih radikala. Izbegavajte korišćenje u večernjim satima, jer može izazvati nesanicu zato što ima stimulativna dejstva. Nova istraživanja ukazuju da suzbija kancerogene ćelije. Posebno je delotvoran kod tumora kože, jajnika, dojki, creva i to zahteva dalja istraživanja.
Izvor: www.herbwisdom.com

Nisu registrovane propratne pojave, te ga je FDA, stavila na listu GRAS - opšte prihvaćen kao siguran

Tekst je informativan. Konsultujte svog lekara, pogotovo ako uzimate lekove.

31. 3. 2015.

Super bakterija MRSA - lek iz srednjeg veka



Hiljadu godina star anglo-saksonski rukopis, krije lek za stafilokoku otpornu na antibiotike, tkzv. MRSA
Savremeno doba i sve veća upotreba lekova stvara rezistentnost na antibiotike. U potrazi za mogućim rešenjem, Dr Christina Lee, stručnjak za anglo-saksonski je u starom medicinskom rukopisu,Balds Leechbook,otkrila lek na prirodnoj bazi za infekciju oka i  dala recept mikrobiolozima Univerzitetskog centra Notingem, da provere da li ima dejstvo kao antibiotski lek.

                                                     Izvor:The British Library Board 

Leechbook se čuva u britanskoj biblioteci, inače je poznat kao jedan od najstarijih medicinskih rukopisa sa recepturama, savetima i tretmanima.

Rekonstruisali su sastojke, čiju osnovu čine beli luk, crni luk, govedja žuč, vino, koji treba da odstoje devet dana, trudeći se da naprave što vernije replike istih, iako su ti sastojci iz 9 veka.
Rani testovi in vitro na bakterijama u Notingemu, na koje je ukapan lek i ostavljen 24 sata su pokazali da je od bilion bakterija preživelo par hiljada. Testovi na miševima od strane saradnika na univerzitetu u USA su zapanjujući i pokazuju neverovatne efekte na MRSA, otpornu bakteriju. Kako ovaj srednjevekovni lek deluje je otvoreno pitanje. Pretpostavlja se da je udruženo dejstvo više sastojaka i  hemijska reakcija istih. Osim toga, pokazalo se da lek može duže da stoji u frižideru i dalje proizvodeći dejstvo. Značaj otkrića je veliki s obzirom na mogući potencijal u lečenju MRSA, koji zadaje velike muke lekarima.

Dok nauka ostaje u čudu, uz mnoga otvorena pitanja i veliku nadu, dotle pristalice prirodnog načina lečenja mogu da likuju.


Izvor: www.notthingham.ac.uk

Ecaille - trend farbanja kose 2015



Zbogom dramatični ombre. Pozdrav za prirodniji ecaille.
Nasuprot balayage trendu, koji podrazumeva posvetljivanje i kosu kao pod sunčevim zracima u bebi bojama, stiže nam tamniji trend u bojama karamele. Ovaj način farbanja daje kosi punoću, sjaj, iako na temenu tamnija, krajevima svetlija, prelazi su diskretniji, u više nijansi i kombinovanju toplih i hladnih nijansi, te mogu pristajati svakoj boji tena. Sam pojam na francuskom znači oklop kornjače, pa je poznat i kao tehnika kornjačinog oklopa. Osnova boje su čokolada i karamela, na temenu, do zlatnih odsjaja na krajevima i sa strane, tik uz lice.



                                                   Izvor: www.ealuxe.com

Može i sa crvenom.
                                                    Izvor: www.latest-hairstyles.com
Ove godine su hit intenzivne nijanse, bez obzira da li su u pitanju svetli ili tamni tonovi. To su pre svega zlatno plave, čokoladne sa toplim odsjajem i intenzivno crvene boje.
Igrajte se i uživajte.

29. 1. 2015.

Frizure i šminka za 2015





Šta nam šminka može i šta sme?


Talentovani ruski make up stillista, dokazuje kako putem šminke, prosečno lice postaje lice zvezde. Vadim Andreev nam ukazuje na to da svako lice može biti zanimljivo i lepo. Da li nam on to govori da treba da pobegnemo od sopstvene lenjosti i uz malo truda i probrane šminke da lice učinimo privlačnijim? Time, svakako, šaljemo sliku o nama samima, a ujedno je i super kada se dobro osećamo u sopstvenoj koži.
Unesimo u naš svet malo boja. Sa dobrim osećajem, raste i samopouzdanje i emitovanje pozitivne energije.
Na njegovom sajtu možete pogledati veliki broj transformacija koje je šminkom izveo na licima žena.Ako ništa drugo, zabavićete se. Uživajte.
Vadim Anreev sajt

 Ono što što svi stilisti ističu je da kod šminke,nikako ne sme da se napravi greška u  razlikovanju dnevne i noćne. Ako je potrebno, obratite se profesionalcu za savet.
Must have je crni ajlajner.
 Stavlja se duž gornje ivice trepavica. Da bi oko bilo veće, dovoljno je da unutrašnjost, duž donje ivice trepavica prodjete belom olovkom, kao i uglove oka i deo ispod obrva.
Trendi je i crveni ruž, ali tada su oči samo uokvirene maskarom.

Kada su nokti u pitanju, vraćaju se na velika vrata tkzv. bebi boje, roza, sedef bela, kajsija...Za one koje vole da eksperimentišu, tu je lak samo na pola nokta u omiljenoj boji i oslikani nokti kao na sajtu viralfaze.com

Kad je kosa u pitanju, i dalje su pletenice u modi. Rep je spušten, razbarušen. Upletene u  rep kožne trake. Kosa, naizgled neočešljana, frizure kao da ste stajale na vetru. Ističe se prirodnost, te tako i stilisti poštuju posebno kosu svake manekenke, sa ciljem postizanja individualnog izgleda i kao nenameštene frizure.
                                                               www.pophaircuts.com
Pogledajte popularne frizure za 2015 na sajtu pophaircuts.com

Povezan tekst:




Trend u bojama za kosu i frizurama za jesen - zimu 2016.

Frizure u trendu za 2013: Kuning










Biti u trendu - frizure