Translate

30. 10. 2015.

Trend u bojama za kosu i frizurama za jesen-zimu 2015.-2016.



Aktuelne nedelje mode širom modnih prestonica, kad su u pitanju boje za kosu i frizure, potvrdjuju nam da i nema velike razlike u odnosu na prošlu sezonu. Ukratko, sve je nosivo. Ipak, od boja za kosu,posebno se ističu boje crveno-zlatne i cimeta.
Oprez sa ovom bojom, jer ma koliko da vam se dopada na drugima, posebno obratite pažnju na boju svog tena. Ova boja odlično pristaje svetlom tenu, bez pega i fleka, jer ih zbog crvenog odsjaja još više ističe. Takodje, je vrlo naporna ukoliko ste sedi, zbog izrastka koji će biti vidan već posle dve nedelje. Ukoliko imate tamniji ten, a volite crvenu boju, opredelite se za tamnije nijanse ili kesten crvene.
Frizure su raznovrsne, te tako, sigurno možete naći šta odgovara vašem obliku lica. Nosi se i ravna, zalizana kosa, kovrdjava, pa sve do lažnog boba za one koje ne žele da se šišaju, a vole klasične frizure.  Eksperimentišite.
Ono što je bitno jeste da je kosa zdrava, pa zato koristite pakovanja i nisu vam potrebna ona skupa. Dovoljno je i da pre pranja kose, umasirate maslinovo ulje,(u apotekama imate male boce ovog ulja sa pristupačnom cenom) posebno obratite pažnju na krajeve, pokrijte kosu folijom(kesom), umotajte peškirom i ostavite bar pola sata. Što duže to bolje. Mojoj kosi izuzetno prija i  Brahmi amla ulje, ima ga u prodavnicama zdrave hrane. Kosa  posle tog pakovanja, prosto oživi i dobije sjaj.
Više o bojama za kosu u tekstu: Kosa, boje za kosu i nega

O frizurama u tekstu koji sledi.

Izvor:
www.fashionisers.com

Na modnim pistama ove jeseni, kad su u pitanju boje za kosu, dominiraju nijanse svetle crveno-narandžaste, čokoladne, ali i klasična boja švedsko plava.

Nezaobilazna je i tamna kesten boja sa tragovima posvetljenosti za zimske kolekcije, kao i plavetno crna koja izgleda fantastično na razbarušenim frizurama. Aktuelne su i boje cimeta i pepeljasto bela, kao posledica serije "Game od thrones". Ništa manje aktuelne su i platinasto plava i tople bakarne nijanse.



(slike:/www.fashionisers.com/)


Klasična francuska pundja sa modernim obrtom
Svi je vole. Sada je opuštenija, više spuštena, kao posle naleta vetra, koriste se ukrasne šnale i pojedini pramenovi mogu biti ispušteni iz same pundje da vise ka vratu.


Gluten free ili ishrana puna energetskih namirnica?



Pomama za proizvodima na kojima piše oslobodjeno glutena. Modna pošast. Trend. Kako god. Počelo od strane sportista, nutricionista, trenera...ili? 
Videla žaba da konja potkivaju, pa i ona digla nogu. Online saveti.

Gluten je u stvari osnovni protein zrna pšenice, ječma, ovsa, raži.



Malo, malo, pa se čuje ne podnosim gluten. Nadut mi je stomak, otežano mi je varenje, a i neki umor me savladao, nedostaje mi energije. 
Ovo ne znači da imate celiakiju. To je autoimuna bolest tankog creva. Kao posledica javlja se promenjena sluznica tankog creva i time se otežava i onemogućava slanje hranljivih materija iz hrane u krvotok. Može nastati u detinjstvu, kao i tokom života.

Čini se sve više mladih, zbog gojaznosti, odbija da jede pšenično, ovseno, ražano, ječmeno pecivo i testenine. A, ovo su složeni ugljeni hidrati (ima ih i u bananama, braon pirinču, sočivu, pasulju, grašku, krompiru), koji su primarni izvor energije, kako za mišiće, tako i za mozak i nervni sistem.

28. 10. 2015.

Kancerogeno meso? Prava pitanja vode u smeru zdravog života



"Ono smo što jedemo"

Hipokrat (460 p.n.e. - 380 p.n.e.), otac moderne medicine i filozof, bio je temeljan, oprezan, objektivan, sistematičan. Ove osobine, čini se, danas, gube na ceni. Cilj je senzacionalizam i prodaja.

Ništa, ama,  baš ništa, drugo.

Svaki zalogaj opredeljuje naš put u zdravlje ili bolest.



(commons.wikimedia.org.)

Jedenje preradjenog mesa(meso koje se transformisalo kroz solenje, sušenje, fermentaciju, dimljenje(šunka, slanina i preradjevine kojima su dodati poboljšivači ukusa i konzervansi: kobasice, parizeri, viršle, i to većinom je u pitanju svinjetina i govedina, ali se to odnosi i na živinske iznutrice, kao i krv), kao i crvenog mesa(govedina, junetina, svinjetina, ovčetina, konjsko meso, kozije meso) stavljeno je u istu kategoriju kao i pušenje, kad su u pitanju izazivači raka.

Medjunarodna agencija za istraživanje kancera (IARC), pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) je iznela najnovije mišljenje o kancerogenosti crvenog mesa i preradjevina, do sada stavljeni u grupu 2 kancerogena.

U pitanju je radna grupa od  22 eksperta koji su pregledali dugogodišnju naučnu literaturu(20 godina), vezano za 800 istraživanja u raznim zemljama i načinima ishrane. Istraživanja su vezana za rak debelog creva, ali i pankreasa i prostate. Do sada ovi proizvodi su bili u grupi 2 kancerogenih uzročnika.

25. 10. 2015.

Kloniranje psa ljubimca je potreba ili trend?



Teško je oprostiti se od svog prijatelja psa. Savremena tehnologija nudi rešenje. Potrebno vam je samo 100 000$.
Dole pomenuta laboratorija klonira pse, vlasnika iz Engleske, Japana, USA, Brazila.
Tako, dok mi gledamo filmove u kojima se kloniraju životinje, u svetu se to radi još od 2005. Prednjači u tome Južna Koreja. Potrebno je samo biopsijom uzeti uzorak  veličine 8 mm. sa stomaka živog psa i poslati u laboratoriju. Trenutno, je aktuelna priča jednog Japanca, koji svakog vikenda putuje u J. Koreju u Sooam laboratoriju, da bi se dva dana igrao sa psom, malenim crnim Momotanom(mops),jer ne bi mogao da podnese da ga pas ne prihvati. Sada ima tri meseca, a čeka se odgovarajući uzrast da može da prodje japansku carinu.



Priča je svakako odlična reklama za ovu laboratoriju koja se smatra  najuspešnijom u svetu na ovom polju. Do sad je klonirala više od 600 pasa. Za uspeh u kloniranju nebitna je veličina, rasa.


U sobi za negu, nalaze se surogat majke, da bi maleni mogli da sisaju. Tu je takodje, nebitno da li je u pitanju ista pasmina.

24. 10. 2015.

Vakcinaciju dece treba da prati davanje vit.C, tvrde doktori ortomolekularne medicine




Ortomolekularna medicina opisuje praksu, prevenciju i tretmane u lečenju bolesti, obezbedjujući telu optimalne količine supstanci, koje su inače prirodne za telo. Cilj je povratiti optimalno stanje tela,ispravljajući nedostatke i disbalanse zasnovane na individualnoj biohemiji, koristeći prirodne supstance u telu kao što su vitamini, minerali, amino-kiseline, mikroelementi i masne kiseline. 

Sama vakcinacija dece (ako se izuzmu zagovornici protiv nje) je često vezana za razne nus pojave, pre svega za temperaturu. Roditelji, pogotovo male dece su zabrinuti po tom pitanju.
U tim trenucima, dan pre, kao o posle savetuje se davanje deci dodatnih doza vit. C.



Zašto?
Vit. C deluje i kao antipiretik, tj. snižava temperaturu, ima i antivirusno i antitoksično dejstvo.

Zagovornici ortomolekularne medicine (više o tome na Ortomolekularna medicina)veruju u neophodnost uključivanja vit.C u protokol pri vakcinaciji.
MD Thomas E. Levy kaže:"Verujem da svaki doktor treba roditeljima da kaže da prilikom vakcinacije daju deci vit.C. U pitanju je sposobnost vit.C na antitoksičnom polju (na pr. da neutrališe toksičnost žive u svim hemijskim formama). Postoji i drugi razlog zbog čega bi vit.C trebao da bude deo protokola pri vakcinaciji, a to je da je dokumentovano da pojačava reakciju antitela imunog sistema. Kako je cilj vakcinacije da se stimuliše  maksimalan odgovor antitela na antigene vakcine, uz minimalna toksična oštećenja najosetljivijih primaoca vakcine, ispada da nema valjanog medicinskog razloga da se vit.C ne uključi u protokol vakcinacije."

22. 10. 2015.

Šta je dobro, kad štitna žlezda uopšte ne radi?




Stres, nepravilna ishrana, možda, virus, nešto genetike i eto posledica.
Neko od vas je postavio i ovo pitanje pretraživaču.
Šta, kad štitna ne radi?
Pravo pitanje je: kako ste došli do tog zaključka?

  • Da li sabiranjem informacija on-line? 
  • Na osnovu nekih vaših simptoma?
  • Na osnovu nalaza? 
Pitanja se množe.


To je zato što je štitna,  mala žlezda u obliku leptira na prednjoj strani vrata, ali odgovorna za stanje zdravlja celog našeg organizma.

20. 10. 2015.

Učenici iz Srbije osvojili 18 medalja



www.blic.rs
U članku od 19.09.2015. s ponosom su predstavljeni mladi ljudi, učenici iz Srbije koji su ovog leta osvojili 18 medalja na pet naučnih svetskih olimpijada u oblasti matematike, informatike, fizike, astronomije i hemije.
Direktor matematičke gimnazije u Beogradu je izjavio da smo dokazali da smo na samom vrhu, kada je nauka u pitanju.
Ovi mladi, divni ljudi će pamtiti ta takmičenja čitavog života.
Olimpijade su održane u Kazahstanu, Azerbejdžanu, Indiji i Tajlandu. Otputovali su zahvaljujući pomoći NIS-a, a u okviru projekta "Energija znanja".
Treba li da ih primi neko od zvaničnika? Mogu li da ih gledaju u oči, oni koji su kupovali diplome i svojim rukama laži da stisnu mlade ruke radoznale budućnosti?

Džinovska gljiva Armillaria je najstariji i najveći živi organizam




Mislite da je najveći živi organizam plavi kit, koji može da bude težak preko 200 tona i dužine preko 33 metra. Daleko od istine.
Armillaria ostoyae(pixabay.com)

Možda ste čuli za "medene" gljive (žuto-medena boja klobuka)?
Ono što verovatno ne znate, je da je to vrlo invazivna vrsta.

18. 10. 2015.

Antioksidanti mogu voditi ka širenju tumora, kažu najnovija istraživanja



Tradicionalna shvatanja izgleda postoje da bi kad tad bila napuštena. Obrt. Ukoliko se zaista složi naučna zajednica, decenijama smo bili u zabludi. Slobodni radikali iz zagadjene sredine, obradjene hrane, kozmetike,  smatraju se krivcima koji menjaju DNA ćelije, kako bi ona postala kancerogena. Čarobni antioksidanti su borci protiv ovakvih mutacija ćelija. Sada, na ovu temu, došlo se do novih saznanja.




Izgleda da povećani unos antioksidanata kroz suplemente i hranu u stvari ne da je odbrana od tumora, već mu pomažu u rastu.

Cold Spring Harbor Laboratory

CSHL ove godine proslavlja 125 godina postojanja i rada u oblasti biomedicine kroz istraživanja i edukaciju.

Istraživanja eminentnih naučnika ove laboratorije, ukazuju da se u stvari povećava stopa tumora, na pr. jedno istraživanje vezano za pušače, ukazalo je da dodatni suplementi beta karotena ne smanjuju već podižu stopu tumora pluća.


17. 10. 2015.

Bliži li nam se bliski susret sa vanzemaljcima?



Od najvećeg svemirskog oblaka prašine do solarne energetske vanzemaljske stanice, kreću se spekulacije povodom otkrića čudnih promena u obrascu svetlosti, duboko u svemiru.


Ovo otkriće vezano je za zvezdu KIC 8462852, posmatrane od strane teleskopa Kepler. Nalazi se na obodu mlečnog puta izmedju sazveždja Labud i Lira. Prvi put je primećena 2009. kao zvezda oko koje bi se mogle kretati planete nalik Zemlji. Primećeno je da emituje čudne svetlosne obrasce. Dobijeni svetlosni podaci nisu ukazivali na planetu.

16. 10. 2015.

Repriza povećanog aflatoksina u mleku



Stare epizode na temu aflatoksina i mleka su ponovo aktuelne. Ponovo stručnjaci upozoravaju proizvodjače na pravila skladištenja kukuruza. Postoji opasnost da se reprizira 2013. god. na koju su takodje stručnjaci upozoravali krajem 2012.god. Stiže li taj vapaj do proizvodjača kukuruza ili samo do nas, potrošača, nemoćnih, gotovo kao kolateralna šteta.

Ministarka poljoprivrede nam je lepo objasnila da je nova gornja granica 0,25mg/kg, a nju imaju i Amerika, Rusija, Kina. To što mi hoćemo u EU, gde je gornja granica 0,05 mg/kg. , nema veze. Cilj je zaštita malih i srednjih proizvodjača mleka. Razumljivo. Nisu ni oni krivi. Ali, zar su potrošači, kao i obično, poslednja rupa na svirali? 
Zašto sada, kada stručnjaci upozoravaju, država ne iskoristi svoje mehanizme, da nas 2016. god. ne dočeka kao 2013. god. ?

S druge strane, odgovaramo samima sebi za zdravlje. Naša jetra zavisi od  toga kakva nam je ishrana. Posledica konstantnog trovanja aflatoksinom su i bolesti bubrega, ciroza jetre.

Kako se zaštititi?