Translate

5. 3. 2014.

Spanać - super hrana




Hormoni štitne žlezde konrolišu svaku ćeliju, mišić i organ našeg tela.
Ako štitna žlezda nije dovoljno aktivna dolazi do hypothyreodisma. Posledice su dobijanje na težini, osećaj umora, teško podnošenje hladnoće, pa do težih koje se vezuju za rast holesterola, aterosklerozu, osteoporozu. Simptomi su: zaboravnost, suva koža, kosa, teškoće u pamćenju, zatvor, jake menstruacije, povećana učestalost pobačaja, povećana osetljivost na lekove, podbulo lice, bolovi u mišićima.
Može biti napadnuta i od sopstvenog imunog sistema tela to je tkzv. Hashimotos thyreoditis. 
Ako je štitna previše aktivna, stvara više hormona nego što je potrebno. To stanje se zove hyperthyreodizam.  Posledica je gubljenje na težini, ubrzani otkucaji srca i osetljivost na toplotu. Simptomi su: ubrzani rad srca, preko 100 otkucaja u minuti, anksioznost, razdražljivost, drhtanje ruku, opadanje kose, nepodnošenje toplote, učestalo pražnjenje creva, glatka koža, promene  u menstrualnom obrascu, veća mogućnost za pobačaj, slabost mišića, ubrzano gubljenje kalcijuma. Nasuprot Hašimotu, postoji Graves bolest,  koja je isto autoimuna, samo što antitela napadajući štitnu, podstiču je da proizvodi višak hormona.



Šta utiče na rad štitne žlezde?
  • jod, pa ne treba izbegavati jodiranu so
  • vit. B12
  • selen, koji pomaže konverziju T4 u T3
  • vežbanje u vidu redovne fizičke aktivnosti od pola sata do sata, dovoljna je i šetnja malo bržeg hoda
  • hidroterapija (stavljanje hladnog peškira kao obloge na vrat) u cilju sprečavanja pregrejavanja štitne, jer tada pada njena funkcija
  • visok nivo hormona stresa - kortizol, izaziva pad T4
  • melatonin, kada sunce zadje, raste i izaziva pospanost. Suviše melatonina izaziva pad T4, što je problem zimi, kad je manje sunca 
  • goitrogen hrana: soja, brokoli, kupus, kelj...Vidi post http://zdravodonkihote.blogspot.com/2013/06/goitrogen-hrana.html
  • kortiizol, hormon stresa, takodje utiče na rad štitne žlezde. Nadjite vremena da se opustite i da radite ono što vam pričinjava zadovoljstvo.
  • kokosovo ulje kao prijateljsko spram štitne i odgovarajuća zamena za druga ulja
  • po uzimanju leka, najbolje je da pravite pauzu od sat, dva  u odnosu na kafu i napitke sa kofeinom, tipa čajeva i energetskih, koji utiče na apsorbciju leka i time mu smanjuju efekat.
  • po uzimanju leka, pravite pauzu od 3 - 4 sata u odnosu na suplemente sa kalcijumom i gvoždjem
  • preterana težina i problem sa usporenim metabolizmom i zatvorom su česti, pa je od važnosti uzimanje hrane bogate vlaknima: integralne žitarice, mahunarke, voće, povrće
  • manji obroci na 3 - 4 sata, radi održavanja nivoa šećera u krvi, što utiče na gubljenje težine
  • važan pomoćnik metabolizmu je voda. Uzimanje dovoljne količine vode utiče i na smanjivanje apetita, kao i na ubrzavanje metabolizma. Uzimanje 10 - 12 čaša vode dnevno će se povoljno odraziti na metabolizam
  • uključivanje morskih plodova, ribe i algi u ishranu ili u krajnjoj liniji uzimanje suplementa omega - 3. To će se pozitivno odraziti na čitav organizam u prevenciji neurodegenerativnih bolesti, bolesti srca kao i artritisa.
  • doručak je obavezan obrok. Izbegavati sladak doručak. 
Izvor:
Dr. Todd Ferguson, N. D.
Dinamic Healing Center, Moorhead, MN


Atlas - prvi vratni pršljen



Atlas je u grčkoj mitologiji, bio jedan od Titana, koji su se borili protiv Zevsa, pa je bio kažnjen tako što je morao da na ledjima nosi  nebeski svod.


 Prvi vratni pršljen igra glavnu ulogu za kompletno stanje kičme. Povezuje glavu i vratnu kičmu. On omogućava okretanje glave. Kod 90% ljudi je rotiran, tj nije u ležištu i time stvara simptome : vrtoglavica, glavobolje, mučnina, problemi sa vidom, bolovi u vratu i ramenom pojasu, trnjenje ruku. Ovo je posledica loše cirkulacije do koje dolazi zbog pritiska Atlasa na kičmenu moždinu i vratne arterije, te je otežan protok krvi do mozga.
Takodje prema prvom pršljenju, oblikuje se i ostatak kičme. Tako se i ona krivi, nastaje skolioza, bolovi u ledjima, pogrbljenost, bolovi u kukovima, kolenima...

Tretman kod kiropraktičara, vraća Atlas u pravilan položaj i time se omogućava cirkulacija i popravlja stanje celokupne kičme.
Ime kiropraktika potiče od grčkih reči "lečeno rukom".

Kiropraktika je alternativna medicinska metoda kojom se uspešno ručno nameštaju kičmeni stub i zglobovi radi oslobadjanja od bola.
Kiropraktičari nisu samouki narodni lekari, već medicinski radnici sa istaknutim znanjem iz oblasti ljudske anatomije i fiziologije.
Elem, svako eksperimentisanje tipa odlaska kod seoskog "doktora", "kostolomca", ili, kako god, je rizično po stanje čitavog koštano-mišičnog sistema. Ako ispadne samo jedan delić iz svog koloseka, ode "mast u propast".
Teško je ispraviti nešto što se dodatno "pokvari".
Zato, pravac kod licenciranih lekara. Što pre, agonija kraće traje, da ne bi došlo do nepotrebnog pitanja: zašto sam trpeo, a nisam odmah otišao kod lekara?