Translate

31. 8. 2015.

Celiakija




Zvuči robusno i zahteva konstantan gard.

Slika:www.graphicstook.com/free+images
Doručak je najvažniji obrok, a može i bez klasičnog peciva. Hleb može biti od heljdinog brašna, krompirovog, pirinčanog, kukuruznog. Postoje i tkzv. rise cakes sa raznim dodacima, na pr. susam, u prodavnicama.

Šta je celiakija?
Autoimuna bolest tankog creva koja nastaje zbog reakcije na gluten. Sve je veći broj obolelih. Gluten je osnovni protein zrna pšenice, ječma, ovsa, raži, zoba. Posledica je promenjena sluznica tankog creva, koja kao takva ne omogućava da hranljivi sastojci iz creva predju u krvotok.
Može nastati u detinjstvu,  pa i u starijem dobu.
Simptomi su:

  •  proliv, 
  • masna, obilna stolica, 
  • otežano varenje, 
  • nadutost, 
  • povraćanje,
  • mršavljenje, 
  • umor, depresija.

Netipični simptomi:

  • neodredjeni bolovi u stomaku
  • opšti osećaj slabosti
  • zaostalost u rastu
  • deformacije zuba
  • osteoporoza
  • neurološke smetnje 
  • ginekološke smetnje
  • anemija
  • kod nekih nema ni ovakvih simptoma
Nelečena može dovesti do raznih bolesti, pa i do maligniteta tankog creva.
Jedini poznat način lečenja je stroga bezglutenska dijeta tokom čitavog života.To znači isključiti pšenicu, ječam, ovar, raž, zob i njihove proizvode.

Obilje je drugih prirodnih namirnica koje treba koristiti  u ishrani:

  • razne vrste pirinča
  • mleko i mlečni proizvodi
  • kukuruz
  • krompir
  • kesten
  • meso
  • riba
  • jaja
  • voće i povrće
  • biljna ulja
                                                           Slika: pixabay.com/free
Na svu sreću, ni pivo nije kao što je bilo, te pivopije mogu biti mirne(svakako da prvo pročitaju sastav odredjenog piva) jer se umesto ječmenog slada koristi kukuruzni ili pirinčani.
Na tržištu postoje gotovi proizvodi, kao keksi, biskviti, testenine od kukuruznog, pirinčanog, heljdinog brašna, na pr. rise cakes sa raznim dodacima, na pr. susam, u prodavnicama.

Inače glutena ima i tamo gde mislite da ga nema i tu u stvari treba biti posebno oprezan. Uvek čitati deklaraciju:

  • instant supe
  • kobasice
  • soja sosevi
  • bombone i drugi slatkiši
  • gustini
  • maltodekstrin

Klasična dijagnostika je biopsija sluzokože tankog creva. Savremena se vezuje za DNK analizu tj. prisutnost gena HLA-DQ2 i HLA-DQ8. To su proteini koji se nalaze u membranama ćelija imunog sastava.

                                                            Slika:pixabay.com/free
Možete se i dalje diviti poljima pšenice, ali ona nikako ne sme da završi u vašem tanjiru.

Ukoliko imate samo simptome nadutosti, otežanog varenja, umor, ne znači da imate celiakiju.

Problem je što danas isključivanje glutena iz ishrane predstavlja trend, neku pomodnost, kome se sve više mladih priklanja, (videla žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu), a da nema prave simptome, a još manje dijagnozu ove bolesti.
Ovo je još samo jedan alarm u nizu, koji govori o tome da je potrebno  uključivanje stručnih lica i edukovanje mladih o zdravoj ishrani.

Konsultujte se sa svojim lekarom.

Povezan tekst:
Gluten free

28. 8. 2015.

Mali-veliki vit.C



Vitamin C neke životinje same stvaraju, a čovek ga unosi, pre svega putem voća i povrća ili putem suplemenata.
Mnogi lekari i nutricionisti savetuju uzimanje ovog vitamina iz hrane, sveže cedjenih sokova. Ako kupujete sok od narandže, gledajte da ima bar još 3-4 nedelje do isteka roka. Po otvaranju, najkasnije treba da ga popijete za nedelju dana.
Gledano istorijski, vit. C se pre svega koristio za lečenje skorbuta  i to u vreme dugih plovidbi, kada su od njega zbog neadekvatne ishrane (bez voća i povrća) obolevali mornari.

                                                             
Danas je uobičajeno da se koristi za prevenciju prehlade, upalu desni, akne, bolesti kože, kod čira na želucu uzrokovanog helikobakter pilori, tuberkoloze, kod infekcija bešike i prostate.
Takodje ga neki koriste kod depresije, Alchajmera, mentalnog, fizičkog stresa, poremećaja pažnje.
Koristi se i za povećanje apsorbcije gvoždja iz hrane.
Postoji i mišljenje da pomaže kod bolesti krvnih sudova, prevenciji šloga, infarkta, visokog krvnog pritiska, holesterola.
Koristi se kod glaukoma, u prevenciji katarakte, karijesa, dijabetesa, astme, gubitka kolagena, artritisa, osteoporoze, kancera, bolova u ledjima, autizma.
Dodatno se daje za poboljšanje fizičke izdržljivosti i usporavanje starenja, smanjivanje sporednih efekata kod upotreba kortizona i kod odvikavanja od zavisnosti.

Natural Medicines Comprehensive baza podataka zasnovana na naučnim dokazima iznosi stope efikasnosti upotrebe vit. C kroz sledeće skale:

  • Efikasan u slučaju nedostatka vit.C daje se oralno ili injekcijama kod skorbuta i problema koji nastaju kao posledica istog.

  • Verovatno efikasan:
-kad se uzima sa gvoždjem, gde povećava nivo apsorbcije gvoždja i kod dece i kod odraslih
-kod genetskog poremećaja novorodjenčadi tyrosinemia, gde su u krvi previsoki nivoi amino kiseline tirozina, poboljšava stanje.



  • Možda efikasan kod:
-degeneracije vida, vezano sa starenjem. Vit. C u kombinaciji sa cinkom, vit.E, beta-karotenima se prepisuje kao prevencija i kao pomoć kod gubljenja vida. Nema dovoljno dokaza da je ova kombinacija zaista uspešna.

-kod albuminurie, tj. porasta proteina u urinu kod dijabetičara. Zajedno sa vit.E redukuje protein.

-kod arteroskleroze. Uzimanje oralno smanjuje rizik od arterijskog zakrečavanja i usporava pogoršavanje postojećeg stanja. Potrebna su dodatna istraživanja da bi se razumelo ovo delovanje.
-kod tumora. Neki istraživači tvrde da uzimanje ovog vitamina kroz ishranu smanjuje rizik od dobijanja tumora. Ovo ne važi i za suplemente.

-kod prehlade. Ima kontroverzi, mada većina dokaza ukazuje na skraćivanje trajanja bolesti. Nije efikasan u prevenciji prehlade.

-kod stanja hroničnog regionalnog bola, kao kod loma ruke, smanjuje rizik od razvoja hroničnog bola

-kod problema sa bubrezima koji se vezuju za  angiografiju i uzimanje kontrasta, uzimanje pre i posle iste, izgleda da smanjuje rizik od nastanka problema sa bubrezima

-kod crvenila pri kozmetičkim tretmanima. Korišćenje kreme sa vit.C smanjuje reakciju kože kod laserskih tretmana ožiljaka i bora

-kod bolesti pluća usled vežbanja. Uzimanje vit.C pre, recimo, maratona, može da spreči razvoj infekcije koje se mogu javiti

-kod oboljenja žučne kese ima naznaka da pomaže ženama u prevenciji

-kod čira želuca uzrokovanog bakterijom helikobakter pilori. Smanjuje štetne efekte tj. razvijanje lezija

-kod abnormalnog raspadanja crvenih krvnih zrnaca. Tretman vit.C  popravlja stanje hemolitičke anemije

-kod visokog krvnog pritiska. Uzimanje u periodu u kom se uzimaju konvencionalni lekovi za snižavanje, izgleda da malo snižava sistolni pritisak(onaj viši broj u očitavanju)

-kod trovanja olovom. Uzimanje vit.C putem hrane snižava nivoe olova u krvi

-produžava delovanje lekova kod bolova u grudima. Uzimanje vit.C oralno pomaže produženom delovanju nitroglicerina.

-kod osteoartritisa. Pojačano uzimanje vit.C kroz svakodnevnu ishranu sprečava gubljenje hrskavice i pogoršanje već postojećih simptoma

-kod fizičke izdržljivosti. Unošenje putem ishrane ovog vitamina može da popravi fizičku izdržljivost i mišićnu snagu kod starijih. Kod tinejdžera uzimanje suplemenata vit.C može da popravi nivo kiseonika prilikom vežbanja.

-kod opekotina od sunca. Izgleda da uzimanje vit.C ali zajedno sa vit.E oralno, omogućava prevenciju u ovom slučaju.

-kod izborane kože. Kreme koje u svom sastavu imaju vit.C u kombinaciji sa acetil tirosinom, cink sulfatom, sodium hijaluronatom, bioflavonoidima, popravljaju stanje kože koja je izborana zbog posledica sunca.

Izvori:
www.nlm.nih.gov/medlineplus
www.medicalnewstoday.com

Slike: Google free images

3. 8. 2015.

Štitna žlezda - menadžer



Hormoni štitne kontrolišu svaku ćeliju, mišić i organ našeg tela.

Ona aktivno rukovodi kako našim telom, tako deluje i na psihu. 
Ugojili ste se, mislite da je možda zbog predmenopauze ili ste baš dobro jeli poslednjih dana...Srce ponekad, "preskoči,,. Povišen vam je holesterol, a i šećer, nešto skakuće na gore.Kosa i koža su vam suvi. Kao ludi kupujete raznorazna mleka, losione i ulja za telo. Slaba vajda. Ujutru u ogledalu vas dočeka lica sa otocima...Uf, sve učestaliji su bolovi u mišićima i kostima... Možda ste nezgodno spavali, našla vas je promaja...
slika sa: www.graphicstock.com
Glava kao da je pozajmljena. Zaboravljate i to baš sve nešto što ne biste smeli. Umor je postao stalan pratilac. Ishrana bogata voćem i povrćem i ne pomaže. Hvatate se za suplemente, a tu je tek trik. U vrzinom ste kolu. Nervozni ste. Bezvoljni. Depresivni. Kao da gubite vezu sa stvarnim svetu. Gotovo kao zombi koji odradjuje ono što mora. Ni druženje sa dragim prijateljima ne pomaže. Kao da vam je neko ukrao serotonin, taj magilčni hormon sreće. 
Vučete se tako danima, mesecima. Proći će. 
Ali, ne, neće.
Svi ovi simptomi mogu biti posledica nepravilnog rada štitne žlezde i nedostatka ili viška njenih hormona.
Direktive štitnoj žlezdi daje hipofiza. Po principu i nad "popom, pop,,.Dakle, desio se neki kvrc vezan za informacije koje dobija ta malena žlezda smeštena u podnožju mozga. Možda telo ne prima dovoljno joda ili ko će ga znati zbog čega, protiv štitne se ustremio vaš sopstveni organizam. Možda ste imali neku virusnu infekciju?
Razlozi su razni. Ono što je bitno je da ako vas muče ovakvi simptomi, uradite jednostavan test iz izvadjene krvi. Možete ga uraditi bilo kad u toku dana, jer za ove analize nije bitno da li ste jeli. Tražite da vam daju rezultate za TSH i T4. Ukoliko se pokaže da nisu u granicama, jedini ispravan pravac je lekar.
slika sa:www.graphicstock.com
Vaš lekar će vas uputiti specijalisti endokrinologu, a on će vam odrediti pravu terapiju. Ona se ukoliko nema i spoljnih promena tipa čvorića,(što zahteva dalje ispitivanje), sastoji u svakodnevnom pijenju tabletice hormona koja treba da disbalans koji postoji u štitnim hormonima dovede u ravnotežu. Dolazak do prave doze je kao mini noćna mora i liči na igru pogadjanja. U tom periodu, obično par meseci, češće se ispituju TSH i T4. Ovo rezultira na kraju očekivanom pravom dozom leka. Ono što je bitno  je da ubrzo osetite boljitak. Popravlja se stanje čitavog organizma, vaša glava je ponovo na vašim ramenima...

Ne igrajte se lekara i sami sebi ne odredjujte dozu. Lek se pije doživotno.

Sve ostalo, tipa: med sa dodacima, razni suplementi mogu samo da vam poprave stanje imuniteta. Da vrate štitnu kakva je bila, od njih nema vajde.Odgovorni za takve dodatke vam neće reći da ne pijete propisanu dozu leka.

Unosite dovoljno voća i povrća i bavite se nekom fizičkom aktivnošću. Svakodnevna šetnja je ok.

Važno je da prva stvar ujutru bude ispijanje lekića. Kafa i sve ostalo treba da sačeka nekih sat, dva.

Budite uporni u čuvanju svog zdravlja. To je upornost koja  vam  na duže staze vraća osmehom.

Članak je informativan. Obratite se svom lekaru.